Hacıselli Köyü Merkez Mahallesi'ndeki Deli Ahmet Lakaplı Ahmet Cıvraz'ın Mezar Taşına Neden Başkasının Adı Yazıldı ?

       Hacıselli Köyü
           Merkez Mahallesi'ndeki
Deli Ahmet Lakaplı Ahmet Cıvraz'ın

       Mezar Taşına
    Neden Başkasının Adı Yazıldı ?


Deli Cimbil Oğlu,

Deli Ahmet Lakaplı,
 Ahmet Cıvraz
Önemli Not : Deli Cimbil Hacıselli Köyü'ne,
40 Yıl Muhtar Olarak Hizmet Etmiştir. 
Askeri Kayıtlarda Adı Lütfullah , Nufüs Müdürlüğündeki
Kayıtlardada
Mutullah Olarak Geçmektedir.
Esrarengiz, Dürüst, Yardımsever ve Çok Zeki Bir Kişiliktir.
Deli Cimbil 'in Eşide Denizçukurundaki  Topuzlardan
 
Murat ZEYTİN 'in Halası Fadime ZEYTİN' dir. 
 

 İsmail Cıvraz ve
oğlu Dursun Cıvraz


  Hasan Cıvraz ve Eşi Ünzile Cıvraz,
  Elmas Karakaya, Şeyma Zersoy


   Hacıselli Köyü Merkez Mahallesinden Deli Ahmet Oğlu, Hüseyin Cıvraz, babasının ikinci eşi olan, öz annesinin mezarını yaptırma isteğini büyük oğlu Hasan Cıvraz'a söylemiş, fakat kendisinin ömrü buna yetmeyerek vefat etmiştir. Hüseyin Cıvraz Oğlu Hasan Cıvraz babasının bu isteğini yerine getirememenin üzüntüsünü Kardeşi İsmail Cıvraz 'ın büyük Oğlu Murat Zersoy 'a bildirmiştir. Bunun üzerine Amcası Hasan Cıvraz'a, Dedesini Çok seven ve Dedesininde kendisini çok sevdiğini iyi bilen ama cahillik ve şartlar gereği dedesinin cenazesine dahi katılamayan Murat Zersoy, çok sevdiği Dedesi Hüseyin Cıvraz'ın bu isteğini yerine getirmek amacıyla mezarı yaptırma işini kendisinin üstlendiğini, bunu kısmet olursa kısa bir sürede yerine getireceğini söyler.


-----

------

 

 

    Anne ve Babasının komşuları ve kimlik üzerinde akrabaları görünen kişiler tarafından yerlerinin çalınması sebebiyle mahkemelik konular için köye gelen Murat Zersoy, arkadaşları olan dönemin 2'inci azası Murat YILDIZ ve 3'üncü azası Tayfun YİĞİT İle  söz konusu mezar yerini tesbit edip gerekli işlemlerin başlaması için karar alırlar. 

     Bir gün sonra  Babası İsmail Cıvraz ile birlikte Dedesi Hüseyin Cıvraz ve Babannesi Saniye Cıvraz'ın Mezarlarına Kur'ân-ı Kerim
Okumak İçin giden Murat Zersoy dönüşte yakınlarında bulunan yeni yapılacak ninelerinin mezarını Babasına göstermek İster. Babası İsmail Cıvraz'ın bu mezarların olduğu yere girmek istemediğini söylemesi üzerine, şaşıran ve merakla bunun sebebini soran Murat Zersoy; babasının, kendisine bazı malum şahıslar tarafından dedesi Ahmet Cıvraz ve ninesi Hava Cıvraz'ın yattığı bu mezar yerinin sahipleri ile aralarında kendisinin hiç bir şekilde dahli olmayan üzücü olayları kurgulayıp eyleme döktüklerini, bu üzücü işlerin iftira ile kendi üstüne atıldığını, bu sebeple bu yer sahiplerinin kendisiyle husumetli durumuna sokulduğunu söyler. Babasının zararsız ve kimseye kötülük etmeyeceğinden emin olan Murat Zersoy, her iş yapanındır, sen kendinden eminsen böyle şeylere takılma lütfen demesinden sonra, sevgili babasıyla mezar yerine birlikte girerler.

 
-----


-----

  Diğer köy sakinleri ve mezarların olduğu tarlanın sahipleri olan Altınbaş Lakaplı Mehmet Kabakçı'nın Eşi Emriye Kabakçı hanımın ifadelerinde;  Ahmet Cıvraz'ın ve ilk Eşinden en büyük Oğlu Mehmet Cıvraz'ın yan yana olan mezarlarının, Ahmet Cıvrazın  en büyük torunu yani yanındaki mezarda yatan Mehmet Cıvraz'ın oğlu, bir zamanlar Hacıselli Köyü'nde Muhtarlıkta yapmış olan Yaşar C. tarafından isimlerin yazılı olduğu baş taşlarının yanlış konulduğunu  beyan ettiler. Beyanlarına göre yol kenarındaki mezar Ahmet Cıvraz'a, birleşik ve iç kısımda olan mezarda oğlu Mehmet Cıvraz'a aittir. Yol kenarında metfun bulunan Ahmet Cıvraz'ın ayak ucunda ikinci eşi olan Hava Cıvraz'ın ilk defa yapılacak olan kabri bulunmaktadır.

 Bu sebeplerden Murat ZERSOY tarafından Hava Cıvraz'ın mezarı ile birlikte Yaşar C. tarafından yanlış yapılan bu iki mezarda yeniden ve doğru bir şekilde inşa ettirilmiştir.
  Ruhları için El Fatiha...

Ayrıltılar çok yakında, Geliyor...

 

Kaynak : www.hacisellihaber.com
Mail      : hacisellihaber@gmail.com

 

https://www.facebook.com/hacisellihaber

https://www.twitter.com/hacisellihaber

https://www.instagram.com/hacisellihaber

https://www.youtube.com/hacisellihaber

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.